Майже у всіх країнах світу підстави для отримання Посвідки на проживання, здебільшого, однакові. Серед різноманітного переліку підстав існують чотири найбільш поширені: працевлаштування, навчання, реєстрація шлюбу з громадянином іноземної держави (возз’єднання сім’ї) та територіальне походження. Переважно, такі підстави є популярними, оскільки вони не потребують величезного переліку документів та мають свої переваги, такі як, наприклад: якщо отримувати Посвідку на підставі навчання, то вона видаватиметься одразу на весь період навчання (навчання на бакалавраті у польському ВНЗ становить 3 роки), а не на один рік, як зазвичай видають Посвідку.
Для чого потрібна Посвідка?
Якщо Ви плануєте перебувати на території Польщі більше ніж 90 днів, то Вам потрібно певним чином легалізувати там своє перебування, згідно до встановленої Польською Республікою процедури. Власне для цього існують вищевказані Посвідки на тимчасове проживання (Temporary residence permit – англ., Karta pobytu – пол.).
Кожна підстава містить свої особливості. В залежності від Ваших переконань, можливостей та цілей Ви в праві обрати ту, яка згодом дасть Вам шанс отримати Посвідку.
Загальний перелік документів, який вимагається для Посвідки на тимчасове проживання
Під загальним переліком маються на увазі базові документи, які особа, яка виявила бажання отримати Посвідку на тимчасове проживання зобов’язана подати. До нього входять:
- Заповнена заява встановленої форми про отримання особою Посвідки;
- Копія паспорта з анкетними даними, перекладена польською мовою та нотаріально завірена;
- Медична страховка;
- 4 фотографії (3,5*4,5);
- Довідка про наявність достатнього фінансового забезпечення (близько 140 Євро на одну особу);
- Документ про наявність місця проживання в Польщі (це може бути договір оренди квартири);
- Документ, який вказує на підставу для видачі Посвідки на тимчасове проживання (для кожної підстави окремий).
Якщо детально розглядати кожну з найбільш поширених підстав, то можна виокремити:
- Працевлаштування у польському підприємстві
Як нам показує статистика, з року в рік українці масово виїжджають за кордон у пошуках роботи, особливо це стосується держави Польщі. Позитивним аспектом є те, що сусідня держава радо приймає українців, тим самим поповнює місця на ринку праці висококваліфікованими працівниками. Як вже згадувалося, підстава працевлаштування дає право на отримання Посвідки на тимчасове проживання.
Додатковим документом, який вимагається цією підставою:
- Дозвіл на працевлаштування (процедура дуже схожа до тієї, що встановлена українським законодавством).
Відповідно до цієї підстави Посвідка на тимчасове проживання може видаватися на строк виконання трудових обов’язків.
- Навчання у польському ВНЗ
Така підстава є чи не найпоширенішою. Вже як 5 років поспіль ряди польських університетів поповнюють українські студенти. До того ж навчання може проводитися не лише польською мовою, а й англійською, залежно від вибору студента. Тобто екзамен з польської мови для вступу у польський вуз не є обов’язковим, якщо особа бажає продовжувати своє навчання англійською мовою.
Додатковим документом, який вимагається цією підставою:
- Наказ (лист) про зарахування до вищого навчального закладу.
Відповідно до цієї підстави Посвідка на тимчасове проживання видавається на строк навчання у ВНЗ.
- Реєстрація шлюбу із громадянином Польської Республіки (дослівна назва такої підстави – возз’єднання сім’ї із громадянином Польщі)
Якщо Ви віднайшли своє кохання за межами України, тобто в Польщі, то Вам слід знати, що ця підстава дає можливість у подальшому отримання Посвідки на постійне проживання, а згодом і громадянства Польщі. Так само і громадянин Польщі може отримати Посвідку на тимчасове проживання в Україні, якщо він зареєстрував шлюб із громадянкою України.
Додатковим документом, який вимагається цією підставою:
- Свідоцтво про шлюб.
- Територіальне походження
Територіальне походження як підстава для отримання Посвідки на проживання. Така підстава може мати місце у тому випадку, коли у Вас є польське коріння, тобто Ваша мама, тато, бабуся чи дідусь є громадянином Польської Республіки. Як правило, порядок отримання Посвідки на проживання за цієї підстави є спрощеним.
Додатковим документом, який вимагається цією підставою:
- Документ, який підтверджуватиме факт родинних зв’язків із Вашим родичем (це може бути Свідоцтво про народження або інший документ).
Важливим нюансом є те, що за будь-якої підстави Вам все одно необхідно отримати візу за типом D, яка згодом трансформується у Посвідку на тимчасове проживання (Karta pobytu).
Посвідка виглядає, як звичайний біометричний документ європейського зразка у формі пластикової картки із зазначеними персональними даними іноземця, серійним номером та оздоблена польською символікою.
Отже, проаналізувавши вище зазначене, Польща передбачає хороші перспективи для бажаючих отримати Посвідку на проживання. Велика кількість українців, які щорічно отримують Посвідки робить Польщу все більш привабливою та топовою країною серед усіх країн ЄС.