Як відомо, іноземець, що має намір набути громадянство України, повинен засвідчити достатній рівень володіння державною мовою, що відповідає середньому рівню першого ступеня (В1). Вимоги до рівня знань української мови визначає Національна комісія зі стандартів державної мови відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Саме Комісія розробляє завдання, визначає процедуру та організовує проведення іспитів.
Реєстрація на іспит
Для того, щоб зареєструватись на іспит, необхідно авторизуватись на платформі https://exam.mova.gov.ua/. Після подачі заявки на іспит, іноземець може вибрати місце проведення, конкретну дату та проміжок часу для складання іспиту. Згодом в особистому кабінеті особи з’являться деталі заявки. На час проведення іспиту потрібно мати з собою паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
Важливо пам’ятати, що іноземець, який зареєструвався, але не з’явився на іспит, зможе повторно зареєструватися на іспит лише через 4 місяці.
Програма іспиту
Іспит на рівень володіння державною мовою для набуття громадянства України є комплексним та складається із чотирьох частин: «Слухання», «Читання», «Письмо», «Говоріння». Згадані частини іспиту рівноважні, результат за кожну становитиме 25 % від загальної кількості балів. Для того, щоб скласти іспит на знання української мови та отримати відповідний сертифікат, потрібно отримати загальний результат
50 % +1 бал.Частина «Слухання» містить 12 тестових завдань, що допомагають визначити, чи розуміє особа основний зміст та ідею тексту. При підготовці варто звертати увагу на сприйняття української мови на слух.
Блок «Читання» складається з 31 тестового завдання, які визначають вміння іноземця виокремлювати загальну та спеціальну інформацію на основі прочитаних текстів.
«Письмо» містить 2 завдання. У першому завданні потрібно скласти коротке повідомлення на основі наведеного опису ситуації, у другому ж – створити докладний текст за вказаними темою і переліком обов’язкових до висвітлення пунктів. Тексти повинні бути написані зрозуміло й логічно. Оцінюється вміння писати особисті листи, повідомлення, потрібно розповідати про окремі факти та події свого життя, висловлювати власні думки, описувати плани на майбутнє.
Частина «Говоріння» складається з 3 завдань:
– опис ситуації (події, людей, предметів, тварин тощо), зображеної на фото;
– висловлювання на запропоновану тему;
– діалог з екзаменатором на задану тему або відповіді на питання.
Важливо, щоб мовлення було активним та зрозумілим. Під час іспиту, окрім правильності мовлення, оцінюють зміст і повноту розкриття ситуації.
Корисні посилання:
- Інструкція, як подати заявку на іспит: https://cutt.ly/4QskVUe
- Пам’ятка для іноземця: https://cutt.ly/7Qsbr8v
- Зразки іспитових завдань: https://cutt.ly/dQsb7cl
- Програма іспиту: https://cutt.ly/cQsnufe