Питання пов’язані із апостилюванням документів все частіше виникають у громадян Республіки Білорусь, які звертаються за посвідкою на тимчасове або постійне проживання в Україні. Мова йде, зокрема, про проставлення штампу «Апостиль» на свідоцтво про шлюб або документи про освіту чи навчання, видані на території Республіки Білорусь.
Україна та Республіка Білорусь є державами-учасницями Мінської конвенції, яка передбачає, що апостилювання документів, для їх використання на території держав-учасниць Конвенції, не вимагається взагалі. Однак, у 2018 році Республіка Білорусь, незважаючи на умови Конвенції, почала вимагати у громадян України апостильовані документи. Таким чином, за принципом взаємності, українські держустанови також почали вимагати проставлення штампу «Апостиль» на документах, виданих на території Республіки Білорусь.
Незважаючи на те, що апостилювання документів є спрощеною процедурою легалізації, воно часто створює додаткові труднощі.
Як вже було зазначено, апостиль потрібно ставити на документах, що використовуватимуться за межами країни, яка видала документ. Штамп «Апостиль» підтверджує дійсність оригіналів офіційних документів, засвідчує справжність підписів уповноважених посадових осіб, а також дійсність відбитків штампів, печаток, якими скріплено документи. Без цього штампу використати документ або навіть перекласти його з нотаріальним засвідченням неможливо.
Перш за все, варто звернути увагу на те, що звертатись за проставленням штампу «Апостиль» потрібно на території тієї країни, яка видала документ. Тому варто подбати про це ще до поїздки в Україну.
Документами, які найчастіше використовуються громадянами Білорусі в Україні при оформленні посвідки є свідоцтво про шлюб та документи про освіту/працевлаштування.
Залежно від категорії документів потрібно звертатись до різних установ.
Так, апостилюванням
займається . Залежно від міста, де був виданий документ, за проставленням апостиля потрібно звертатись у:- Головне управління юстиції Мінського міськвиконкому;
- Головне управління юстиції Мінського облвиконкому;
- Головне управління юстиції Брестського облвиконкому;
- Головне управління юстиції Вітебського облвиконкому;
- Головне управління юстиції Гомельського облвиконкому;
- Головне управління юстиції Гродненського облвиконкому;
- Головне управління юстиції Могильовського облвиконкому.
Однак, якщо це
, звертатись потрібно доВ свою чергу,
апостилює ., а також документах, які надійшли з дипломатичних представництв і консульських установ Республіки Білорусь, апостиль ставить
За загальним правилом, апостилювання документів займає
. Водночас, за неофіційними даними, штамп «Апостиль» ставиться:– На документи органів ДРАЦС- 20 робочих днів;
– На нотаріальні документи – 20 робочих днів;
– На освітні документи – 30 робочих днів.
Варто врахувати, що
в залежності від завантаженості установ, які мають повноваження на проставлення штампу «Апостиль», від необхідності здійснення попереднього запису для подачі та отримання документів, а також інших зовнішніх чинників.