Практика оформлення шлюбних контрактів для іноземців більш звична і прийнятна, аніж для тих, хто має громадянство України – документи такого типу в нашій країні ще не отримали широкого розповсюдження.
Можливість укласти шлюбний контракт існує в Україні з 1994 року, але на даний момент є дуже небагато тих, хто бажає нею скористатися. Це пов’язано з особливостями національного менталітету – українці дуже часто вважають укладення такої угоди симптомом сумніву в успіхові шлюбу, а також проявом недовіри до партнера.
Але майже завжди йдеться про шлюбний контракт, коли однією із сторін в шлюбі виступає громадянин іноземної держави. За кордоном така угода – це нормальна практика, що дозволяє без зайвих клопотів врегулювати фінансові стосунки у подружжя, а також захистити своє майно від будь-яких ризиків в разі розлучення.
Об’єкт і суб’єкт шлюбної угоди
Згідно із законодавством України суб’єктом шлюбної угоди виступає кожна із сторін шлюбу. Суб’єкт може мати громадянство в Україні чи в будь-якій іншій державі. Для іноземців висувається обов’язкова вимога – вони повинні засвідчити легальність свого перебування на території України. Це може підтвердити один із трьох нижченаведених документів:
- Дійсний паспорт з відповідною відміткою;
- Посвідка на тимчасове проживання в Україні;
- Посвідка на постійне проживання в Україні.
Слід знати, що шлюбний контракт може укладатись між нареченими або між подружжям, що вже перебуває в шлюбі. Контракт вступає в силу з моменту укладання шлюбу або після його нотаріального завірення у випадку, коли суб’єкти вже є подружжям.
Для пар, котрі офіційно не одружені, укладення шлюбного контракту не передбачено – адже їх стосунки не мають офіційного статусу.
Об’єктом шлюбної угоди в Україні може виступати виключно майно. Цей тип документу регулює тільки фінансово-майнові відносини подружжя – їх особисті стосунки і все, що не має відношення до майна, бути об’єктом угоди не може. В цій площині складаються всі пункти і умови угоди.
Для чого потрібний шлюбний контракт
Практика показує, що найчастіше думка про шлюбний контракт виникає у тих, кому уже виповнилося 30 років. Це не дивно – в такому віці людина встигла накопичити певне майно і вона зацікавлена в тому, щоб його не втратити. Шлюбна угода дозволяє чітко окреслити межі володіння матеріальною власністю і дає можливість позбутися суперечок під час подружнього життя, а також судових процесів в разі розлучення.
На практиці важливо розуміти, що тут дуже багато залежить від кваліфікації юриста, котрий займався укладенням контракту. Дехто може собі уявити, що достатньо знайти в Інтернеті типову угоду, скачати її заповнити і таким чином вирішити питання швидко і без зайвих фінансових витрат.
Але варто пам’ятати, що при укладенні контракту слід чітко дотримуватись існуючого законодавства. Якщо документ буде містити пункти, котрі суперечать Закону, з’являться всі підстави для того, щоб його оскаржити. Адже крім побажань суб’єктів існують ще такі питання, як інтереси третіх сторін – наприклад, дітей або батьків. Вони не є сторонами шлюбу, але вони можуть мати свою майнову зацікавленість, котру потрібно прийняти до уваги.
Можливість розірвання угоди або внесення в неї змін
Для того, щоб розірвати контракт чи щось в ньому змінити, потрібна згода двох сторін. В односторонньому порядку такої можливості не передбачено. Будь-які зміни чи розірвання угоди в обов’язковому порядку мають бути засвідчені нотаріально.
Допомога юристів в укладанні шлюбного контракту з іноземцем
Для того, щоб шлюбний контракт дійсно став ефективним захистом інтересів обох сторін, а також щоб не дати в майбутньому жодних приводів для його оскарження, скористайтеся кваліфікованою допомогою професійних юристів.
Спеціалісти Адвокатського Об’єднання “Бачинський, Коломієць і партнери” подбають про те, щоб всі ваші побажання, котрі ви хочете вкласти в шлюбну угоду не суперечили діючому законодавству України. Ми вас належним чином вас проконсультуємо і відповімо на всі запитання. Почніть своє подружнє життя з повною довірою та відчуттям безпеки.