За загальним правилом, набуття громадянства України передбачає відмову від іноземного. Це відбувається шляхом подання
протягом двох років або . У випадках, коли заявниками є громадяни Республіки Білорусь, на них не поширюватиметься цей дворічний строк. Тут матиме місце автоматичне припинення одного громадянства внаслідок набуття іншого, оскільки відповідно до положень зазначеної Угоди, .Разом з тим, є й інші особливості застосування цієї Угоди. Справа в тому, що для виходу з громадянства та безпосередньо для застосування її норм, особи повинні постійно проживати на території тієї чи іншої держави. Мова йде про оформлення виїзду на постійне проживання в одну із країн, які є сторонами Угоди. Така вимога випливає безпосередньо з її назви.
Виїзд на постійне проживання за кордон (ПМП) громадянами Республіки Білорусь, які постійно проживають на її території, оформляється за місцем проживання. За результатами розгляду заяви про виїзд на ПМП, органи внутрішніх справ приймають рішення про видачу
. За цим документом потрібно в’їхати на територію України та оформити прийняття на консульський облік.У випадку, якщо громадянин Республіки Білорусь тимчасово проживає в Україні, оформити виїзд на ПМП можна у відповідних дипломатичних представництвах/консульських установах на її території. В такому разі рішення приймається таким представництвом або установою, яка в свою чергу приймає заявника на консульський облік. Лише після завершення цієї процедури можна переходити до етапу набуття українського громадянства.
Незважаючи на існування Угоди, перелік необхідних для набуття українського громадянства документів є однаковим для усіх іноземців. Він може диференціюватись лише в залежності від підстави. Що ж стосується строків, то ця Угода створює певні особливості громадянам Республіки Білорусь. Як вже було зазначено, вони
, адже це відбувається автоматично. Специфічними є не лише строки, а й порядок припинення їхнього попереднього громадянства. Таким чином:- після надання особі нового громадянства компетентні органи Сторони, громадянство якої набувається, видають особі документ, який підтверджує набуте громадянство, одночасно вилучають документ, який підтверджує припинене громадянство, і пересилають його дипломатичними каналами Стороні, громадянство якої припиняється, разом з повідомленням про набуття нового громадянства із зазначенням дати набуття громадянства.
- після отримання повідомлення про набуття особою нового громадянства Сторона, громадянство якої припиняється, оформляє припинення громадянства і повідомляє про це Стороні, громадянство якої набувається.
Не слід забувати про автоматичне набуття громадянства дитиною. Мова йде про положення Угоди, яке передбачає, що:
- , усиновителями, опікунами, піклувальниками, внаслідок якого обоє стають громадянами іншої Сторони, а також неповнолітніх осіб, які перебувають під їхньою опікою або під їхнім доглядом.
Необхідність застосування норм такої Угоди зумовлена тим, що Республіка Білорусь так само як і Україна, прагне запобігати випадкам безгромадянства. Однак, вона лише частково змінює порядок набуття українського громадянства. Це жодним чином не впливає на права та обов’язки, які тягне за собою набуття статусу громадянина України.
При набутті громадянства України потрібно також враховувати той факт, що Конституція України не лише гарантує права своїм громадянам, а й створює певні обов’язки перед державою. Мова йде саме про такі права та обов’язки, які можуть мати виключно громадяни.
На відміну від прав, які особа матиме лише після набуття українського громадянства, зазначені обов’язки виникають ще на етапі звернення за його оформленням. Так, першим обов’язком, який покладається на заявника є
при набутті українського. Мова йде про принцип єдиного громадянства, який закріплений статтею 4 Конституції України. Також, статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів . Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону. Відтак, чоловікам, які звертаються за набуттям громадянства України, слід мати на увазі, що після оформлення паспорта громадянина України, їм обов’язково потрібно пройти процедуру взяття на військовий облік. Уникнути цієї процедури неможливо, адже без цього вони не зможуть навіть зареєструвати місце проживання.В свою чергу, права, які можуть мати лише громадяни України, можна набути лише після завершення процедури оформлення українського громадянства. Їх значно більше і вони включають:
- право на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації;
- право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах;
- право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
- право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації;
- право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом;
- право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів;
- право доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування;
- право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.
Досить часто іноземці плутають отримання дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання з набуттям громадянства України, а саме, вважають, що вищеперелічені права, а також можливість подорожувати без оформлення візи в країни шенгенської зони є доступною в кожному з варіантів. Насправді, це хибне твердження. Лише набуття громадянства України та відмова від іноземного дає можливість реалізовувати зазначені права.