Багато українців переїжджають в інші країни не тільки задля мандрів або заробітку, але й з бажанням поселитися там назавжди. Імміграція в Польщу вважається найбільш популярним способом змінити постійне місце проживання. Це пов’язано, в першу чергу, з географічною близькістю країни, схожістю мови та культури, а також з високим рівнем життя у Польщі.
Міграційна політика ПольщіЗгідно заявам польського уряду міграційна політика держави будується на наступних підставах:
- Захист польського ринку праці та працівників-співвітчизників.
- Можливість взаємної заміни працівників, особливо у професіях, що користуються підвищеним попитом.
- Циркулярність перебування іноземних працівників. Переїзд до Польщі іноземних працівників можливий тільки на короткий термін. Тривале працевлаштування можливо тільки в випадку оформлення ПМЖ в Польщі.
- Заповнення дефіциту працівників в регіонах, де бракує робочих рук. Якщо раніше більшість трудових мігрантів працювало в безпосередньої близькості до столиці, то зараз вони базуються у більш віддалених регіонах.
Дякуючи значним економічним покращенням і зростанням конкурентоспроможності Польщі на ринку зарплат, серед країн Західної Європи підвищується видача довготривалих робочих віз.
Способи імміграції в ПольщуОбмежений пакет документів та простота адаптації для українців роблять переїзд в країну менш травматичним. Крім того, імміграція в Польщу з України дозволяє багатьом нашим співвітчизникам покращити рівень життя.
В залежності від походження претендента на громадянство, рівня його освіти, сімейного стану та фінансових можливостей існують різні способи отримання ВНЖ у Польщі:
Карта поляка. Наявність польського коріння в мігранта дозволяє отримати цей важливий документ, з яким імміграція у Польщу для українців значно полегшується. Не дивлячись на те, що карта поляка не дає автоматичного права на проживання у країні, вона гарантує цілий ряд переваг для власника. Наприклад, спрощена схема отримання польської візи, працевлаштування без дозволу на роботу, можливість вести в країні бізнес з пільгами, які надаються резидентам. Якщо крім карти поляка ви покажете високий рівень володіння польською мовою та пройдете співбесіду на знання історії Польщі, ви зможете отримати не тільки безкоштовний переїзд до країни, а й допомогу, а через рік стати повноправним громадянином.
Воз’єднання сім’ї. Якщо ви маєте родичів в країні, імміграція до Польщі також відбувається за спрощеною процедурою. Для цього треба, щоб рідні вам люди у Польщі підтвердили ваші родинні зв’язки, а також мали фінансову можливість забезпечити ваше перебування в країні. Імміграція до Польщі для українців через воз’єднання сім’ї можлива не тільки з громадянами країни, а й з людьми, які мають польську карту побиту і прожили в Польщі не менше двох років і офіційно працевлаштовані.
Працевлаштування. Будь який повнолітній громадянин іншої країни може працевлаштуватися в Польщі. Для цього треба укласти з місцевим працедавцем офіційний договір, отримати дозвіл на роботу і робочу візу. Згідно польських правил, видати вам дозвіл на роботу працедавець може тільки після того, як довів, що на це місце не знайшов робітника-поляка. Спершу ВНП отримується на п’ятнадцять місяців, потім цей термін може бути подовжено до п’яти років, після чого претендент може отримати ПНП. Ще через три роки можна вважати, що імміграція в Польщу завершено успішно і мігрант отримує польське громадянство.
Бізнес-імміграція. Відкриття в Польщі власної справи можливо тільки з урахуванням певних моментів. Перш за все це право оформлювати ФОП тільки громадянам країни, а створення фіктивного товариства може бути легалізовано тільки на один рік, що робить його створення недоцільним для того, щоб імміграція до Польщі з України була легалізована. Варто також знати, що справжня фірма з іноземним засновником має однакові статуси з тою, де власник поляк. В разі успішного ведення бізнесу претендент отримає ВНП на 1-2 роки, через п’ять років роботи зможе поміняти її на ПМП, а ще через три на громадянство.
Навчання. Серед молоді, що тільки закінчила школу, така імміграція до Польщі є чи не найбільш популярною. Крім того, такою пропозицією можуть скористатися люди старші 30 років, які мріють отримати другу освіту. Навчання в ВНЗ країни проходить на платній основі англійською мовою, а польська мова може вивчатися протягом навчального року. Після закінчення навчального закладу випускникам дається рік на працевлаштування, причому спеціального дозволу на роботу для цього отримувати не потрібно. У більшості випадків вступні іспити в ВНЗ не потрібні, а для зарахування достатньо тільки середнього балу атестату. При цьому вартість освіти набагато нижче, ніж в інших європейських країнах. Існують тут також можливості для отримання освіти і старшим людям. Так звані поліцеальні школи дозволяють отримати робочу спеціальність як в 30, так і в 60 років. Імміграція в Польщу з України можлива, якщо після закінчення навчання ви отримаєте роботу за спеціальністю.
Укладення шлюбу з громадянином Польщі. Особи, які досягли 18-річного віку, можуть укласти шлюб на території Польщі. Якщо існують об’єктивні причини (наприклад, вагітність), цей поріг може бути зменшено до 16 років. Взяти шлюб можна як в церкві, так і у відділенні РАГСу. При створенні родини імміграція в Польщу з дитиною також можлива, а от одностатеві шлюби не визнаються місцевим законодавством.
Тимчасовий захист або статус біженця. З урахуванням збройної агресії на території України імміграція в Польщу 2022 частіше за все відбувається шляхом набуття статусу тимчасового захисту або статусу біженця. Заява про надання статусу тимчасового захисту або біженця надається без оформлення візи прямо при перетині кордону або через деякий невеликий час до компетентних органів. До співбесіди, яка чекає кожного кандидата, він/вона проживає в спеціальному таборі з безкоштовним житлом і харчуванням. Країну при цьому покидати може бути тимчасово заборонено, в залежності від того, на який статус захист було звернення. На відміну від тимчасового захисту, якщо рішення щодо отримання статусу біженця буде позитивним, претенденту видається ВНП на 2-3 роки, після чого він може претендувати на ПНП.
Для того, щоб імміграція до Польщі з України була успішною, радимо вам скористатися звернутися до досвідченого імміграційного адвоката для оформлення документів та отримання відповідей на питання, які можуть виникнути під час отримання бажаного статусу.