- 1 Хто може оформити дозвіл на працевлаштування іноземних громадян?
- 2 Кому з нерезидентів необхідний дозвіл на працевлаштування?
- 3 Що необхідно зробити та знати роботодавцю?
- 4 Які документи потрібно підготувати, щоб отримати дозвіл на працевлаштування іноземця в Україні?
- 5 В яких випадках надаються додаткові документи?
- 6 Який порядок працевлаштування іноземців в Україні?
- 7 Що робити, якщо строк дії дозволу закінчується?
- 8 Питання, що часто ставлять іноземці при отриманні дозволу на працю:
Роботодавець у випадку порушення Закону «Про зайнятість населення» за без дозволу сплачує штраф, який складає двадцять мінімальних заробітних плат. На день публікації статті ця сума складає шістдесят чотири тисячі гривень.
Згідно Постанови Кабміну, установи, підприємства, організації мають право оформити такий дозвіл.
Звернутися необхідно до територіального органу служби зайнятості за місцем знаходження Вашої юридичної особи. Якщо фірма роботодавця зареєстрована у місті Львові (юридична адреса), а знаходиться у місті Вінниці (фактична адреса), звертатись необхідно до обласного центру зайнятості саме міста Львова (за юридичною адресою фірми згідно Єдиного державного реєстру). Фізична особа підприємець не має права отримати дозвіл, щоб працевлаштувати громадянина іноземної держави чи осіб без громадянства.
необхідний усім громадянам інших держав, крім тих, що перераховані нижче:
- громадяни інших держав, у яких є посвідка на постійне проживання.
- іноземні громадяни, котрі були визнанi біженцями або отримали дозвіл на імміграцію.
- нерезиденти, які одержали або потребують тимчасового захисту в Україні.
- авіаперевізники закордонних держав, працівники морського (річкового) транспорту, що обслуговують компанії в Україні.
- журналісти іноземних ЗМІ , які акредитовані в Україні.
- професійні артисти, спортсмени, працівники культури, які працюватимуть за фахом в Україні.
- працівники аварійно-рятувальних служб, які виконують термінову невідкладну допомогу.
- особи, що працюють у представництвах компаній інших держав, які зареєстровані відповідно до узаконеної процедури в Україні.
- громадяни інших держав – представники релігійних організацій, діяльність яких узгоджена компетентними органами державної влади України.
- нерезиденти, які приймають участь у проектах міжнародної допомоги.
- громадяни інших держав, які бажають викладати чи займатися науковою діяльністю на запрошення вітчизняних ВНЗ.
- громадяни інших держав, на яких розповсюджуються міжнародні угоди, ратифіковані ВРУ.
У випадку, коли громадянин іншої держави, якого необхідно прийняти на роботу, не підходить пiд вище перераховані можливості працевлаштування, їм необхідно виготовити дозвіл.
Що необхідно зробити та знати роботодавцю?Роботодавцю необхідно спершу звернутися до центру зайнятості, щоб надати звіт про новостворену посаду.
У ньому слід вказати, що відкрита нова вакансія, на яку запрошують усіх бажаючих громадян України. Зробити це необхідно не менше ніж за п’ятнадцять календарних днів до дня подачі документів на .
Цей документ відомий як Звіт про попит на робочу силу (надалі – 3-ПН). Необхідно врахувати, що бланк 3-ПН був частково змінений 07.02.2017р. Зараз 3-ПН подається для усіх посад. Бо, наприклад, ще у середині 2016 року звіт не потрібно було здавати, якщо компанія мала намір отримати дозвіл для майбутнього директора.
Форму 3-ПН необхідно подати до центрів зайнятості: районних та міських. Підкреслюємо, що надалі за самим Ви будете звертатися вже до обласного центру зайнятості. Враховувати необхідно і те, що подається 3-ПН не пізніше, ніж через три дні з того часу, коли відкрили вакансію.
ВАЖЛИВО! Назва посади, на яку планується працевлаштування громадянина іншої держави, повинна підбиратися згідно Національного класифікатора професій з обов’язковим зазначенням коду професії, враховувати вид діяльності компанії та професію, що вказана у нерезидента в документах про освіту.
Будьте уважні! У подальшому, якщо обласний центр зайнятості видасть роботодавцю дозвіл, необхідно буде укласти трудовий договір з іноземним громадянином, в якому буде вказаний розмір зарплати. Цю суму роботодавець вказує також у звіті 3-ПН, що подається раніше. Цю суму необхідно реально платити працівнику. Розмір заробітної плати у подальшому можна змінювати, як в більшу сторону, так і в меншу.
Рівень освіти іноземця не можна вказати вищий, ніж той, що зазначений в його документах. Якщо у нерезидента нема вищої освіти, вказуємо повну загальну середню освіту. Нижче робимо помітку – “кваліфікований робітник”.
Рядок “Спеціальність” у 3-ПН заповнюється обов’язково. Якщо нерезидент ніколи не навчався після загальноосвітньої середньої школи, в такому випадку необхідні сертифікати про проходження курсів.
Додаткові вимоги до працівника – роботодавець законним способом може підлаштувати даний пункт під свого іноземного працівника. Радимо ознайомитись спочатку з резюме; надалі зазначте, що підприємству необхідна людина з певними навичками, якими володіє ваш працівник. Пам’ятайте, що наявність кваліфікованого працівника – українця, що відповідає вашим вимогам, призведе до відмови працевлаштувати в Україні нерезидента.
Звичайно, що до роботодавця будуть приходити українці з направленням з центру зайнятості. Адже роботодавець подав звіт і показав, що готовий спочатку прийняти на роботу українця. Що робити в такому випадку? Всі розуміють, що посада зайнята, але потрібно дотриматися встановленої процедури. І в таких випадках особам, які звернулись до Вас за направленням, підписуйте направлення з відміткою про те, що посада зайнята.
Цікаво! Законодавець вважає, що варто видати керівним посадам або посадам (згідно Класифікатора професій); комп’ютерним адміністраторам, інженерам, аналітикам програмного забезпечення; програмістам; тестерам, дизайнерам веб-сайтів тощо. Перевага надається випускникам сотні найліпших університетів світу за версією одного із чотирьох рейтингів. Це такі рейтинги:
- Таймс Хайер Едьюкейшн;
- Академік Ренкінг ов Волд Юніверситіз;
- КьюЕс Волд Юніверситі Ренкінгз бай Фекелті;
- Вебометрікс Ренкінг ов Волд Юніверситіз.
Акутальними вважаються дані рейтингів поточного або попереднього календарного року.
Які документи потрібно підготувати, щоб отримати дозвіл на ?- заяву, де вказуються особисті дані, згідно перекладу паспорта, який також долучається
- копію документа про освіту, яка є також перекладеною і нотаріально засвідченою
- матові кольорові фотокартки (дві штуки, формат – 3,5 x 4,5 см)
- довідка, видана лікувально-профілактичним закладом, яка підтверджує, що пацієнт не хворий на алкоголізм, токсикоманію, наркоманію, туберкульоз, гепатит В, С , хронічні та інфекційні хвороби.
Додатково щодо цього пункту пояснюємо, що іноземному громадянину медогляд можна пройти як в Україні, так і в його рідній країні. Однак ми наполегливо рекомендуємо все-таки проходити медогляд на території нашої держави, щоб довідка відповідала стандартам та не потребувала додаткової легалізації.
- довідка, в якій вказано, що громадянин іншої держави займатиме посаду, не пов’язану з громадянством України чи доступом до державної таємниці. Вона повинна бути оформлена належно, з підписом та печаткою роботодавця.
- довідка про відсутність судимості
- якщо громадян іншої держави перебуває за межами України на момент звернення за оформленням дозволу, необхідно мати іноземну довідку про відсутність судимості
- якщо керівник не подаватиме документи особисто – він дає доручення своєму представнику.
- іноземний роботодавець направляє особу для виконання певного об’єму роботи, про що укладає договір з українським підприємством – в такій ситуації необхідно надати копію цього договору.
- іноземний роботодавець переводить особу на роботу до України на певний строк, в такій ситуації надається також копія між вітчизняним і іноземним підприємством, договір та рішення про переведення.
- документ, який підтверджує авторські права на певний об’єкт, якщо трудові відносини іноземного громадянина пов’язані зі створенням об’єктів авторських прав чи суміжних прав.
Треба знати! З урахуванням чинного законодавства України та міжнародних договорів, легалізовувати (для окремих держав – проставляти апостиль) потрібно усі документи, які були отримані за межами України іноземними громадянами та подані разом з нотаріально засвідченим перекладом на українську мову.
Який порядок працевлаштування іноземців в Україні?Про видачу дозволу або про відмову у видачі дозволу на працевлаштування іноземного громадянина має бути прийняте рішення центром зайнятості протягом семи робочих днів.
Роботодавцю необхідно заплатити збір за дозвіл, який складає чотири мінімальних зарплати. Збір необхідно оплатити на протязі десяти робочих днів з того моменту, коли отримано позитивне рішення про надання дозволу. Якщо організація, підприємство, чи установа не сплатили збір, в такому випадку рішення скасовується автоматично. Сума, яку необхідно сплатити роботодавцю, складає шість тисяч чотириста гривень – за основу береться не повна мінімальна зарплата, а її половина – одна тисяча шістсот гривень.
Коли кошти на протязі трьох днів будуть зараховані на рахунок ЦЗ, роботодавцю видадуть дозвіл.
Увага! У 2017 році протягом 90 днів з моменту отримання дозволу необхідно підписати трудовий договір з працівником-іноземцем. На протязі наступних десяти днів копію трудового договору треба подати до обласної служби зайнятості. Невчасне подання є підставою анулювати дозвіл. Необхідно буде проходити всю процедуру спочатку.
Рекомендуємо! Якщо працівник не приступає до роботи у встановлений термін без поважної причини, необхідно на протязі п’яти робочих днів попередити Центр зайнятості, а також Державну міграційну службу. Якщо ви цього не зробите, необхідно буде сплатити штраф у сумі від однієї тисячі сімсот гривень до трьох тисяч чотирьохсот гривень.
Оригінал дозволу залишається у роботодавця. Працівнику надається нотаріально засвідчена копія.
Саме цю копію необхідно буде надати у посольство України для подачі на візу типу Д. Тип візи Д дає підставу для отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні. Цей тип візи необхідний навіть для держав із безвізовим режимом.
Роботодавцю необхідно подати заяву про продовження дозволу до обласного центру зайнятості. Подати документи можна не пізніше ніж за двадцять днів до закінчення дії дозволу і не раніше ніж за сорок днів.
Коли продовжуємо дозвіл, жодних державних зборів не оплачуємо. Але якщо пропустимо строк на продовження – доведеться отримувати новий дозвіл.
Дуже складно одержати дозвіл на працевлаштування іноземних громадян. Мають значення найменші дрібниці: правильність оформлення заяв, договорів, підписи, час видачі документів і т.д. Щоб уникнути ризику відмови, краще звернутись до фахівців цієї справи – юристів.
– Чи можна апостилювати в Україні диплом, що потрібен для дозволу на працю іноземця?
Процедура апостилювання документів здійснюється лише в країні походження іноземця. Апостилювати документ з іншої країни в Україні неможливо.
– Чи всі категорії іноземців, в тому числі, директори підприємств повинні подавати диплом про освіту для отримання дозволу на працю?
Так, всі іноземці, що претендують на дозвіл на працевлаштування повинні надати належно завірену копію документа про освіту.
– Чи має іноземець подавати дві довідки про несудимість при отриманні дозволу на працевлаштування: з своєї країни походження та з України?
Іноземець подає лише одну довідку про несудимість: якщо іноземець на момент подачі документів на отримання дозволу на працевлаштування знаходиться на території України, то достатньо довідки про несудимість виданої в Україні; а якщо він подає на дозвіл на працю дистанційно, то потрібно надати належно завірену довідку про несудимість з країни іноземця.
– Чи можуть члени сім’ї іноземця, що отримав дозвіл на проживання отримати право проживання в Україні?
Так, дружина та діти іноземця, який працює на території України на підставі дозволу на працевлаштування мають право теж отримати тимчасову посвідку на проживання на період дії дозволу на працевлаштування.
В багатьох випадках, отримати дозвіл на працю іноземця дуже складно. Кожна деталь, кожна неточність в документах, може стати причиною відмови. Саме тому найкращим варіантом стане доручення цієї справи справжнім професіоналам. Юристи АО “Бачинський, Коломієць і партнери” – найкращі у своїй справі. Вони з радістю допоможуть вам з отриманням дозволу та з іншими питаннями, які стосуються юриспруденції. Звертайтесь у «Бачинський, Коломієць і партнери» – ми подбаємо про вас. Телефонуйте +380960020100 або за іншими контактами на сайті.