Особа, яка є громадянином іншої країни і бажає отримати посвідку на постійне проживання в Україні, може отримати її на підставі іноземної інвестиції в економіку держави.
Мігранти з інших країн мають право на отримання посвідки на постійне проживання, якщо відповідають вимогам Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Найчастіше це люди, які перебувають у близьких чи далеких родинних зв’язках з громадянами України або є одруженими з громадянами України.
Крім родинних відносин, даним Законом також передбачені інші випадки. Зокрема стати громадянами України можуть:
- Люди, які мають значущі здобутки у різних галузях культури або науки – якщо ці здобутки визначені важливими, а вищезгадані діячі можуть сприяти подальшому культурному, науковому і освітньому розвитку України.
- Спеціалісти, висока кваліфікація яких у певних видах діяльності може сприяти розвитку держави і принести користь громадянам України.
- Особи, які раніше були громадянами України але з тих чи інших причин втратили громадянство.
- Жертви торгівлі людьми – злочину, який передбачає кримінальну відповідальність у всіх країнах – членах ООН. Такі особи можуть отримати посвідку на постійне проживання в Україні щонайменше через 3 роки після встановлення такого їх статусу.
- Біженці – люди, які змушені були залишити територію країни, в якій проживали, внаслідок переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства, належності до певної соціальної групи або політичних переконань.
- Особи, яким було надано притулок в Україні – такі люди можуть отримати посвідку на постійне проживання по завершенні 3-х років проживання в Україні.
Якщо ви не належите до жодної з перерахованих категорій і не маєте родичів в Україні, однак, бажаєте отримати громадянство України, ви можете отримати посвідку на постійне проживання, зробивши інвестицію в економіку України.
Згідно Закону України «Про імміграцію», стати громадянином України можна, якщо внести в економіку держави інвестицію іноземною конвертованою валютою у розмірі не меншому, ніж 100 тисяч доларів США. Інвестиція має бути здійснена і зареєстрована у порядку, що визначений Кабінетом Міністрів України.
Яким чином має бути здійснена інвестиція?
Для того, щоб іноземна інвестиція вважалася внеском в економіку держави і дала право на отримання громадянства України, вона має відповідати певним вимогам.
- По-перше, іноземна інвестиція може бути здійснена шляхом створення нового власного підприємства чи фірми в Україні, або ж шляхом внесення капіталу у вже існуючу компанію.
- По-друге, інвестиція має бути здійснена у розмірі, еквівалентному не менше ніж ста тисячам доларів США.
- Також вона має обов’язково бути в іноземній конвертованій валюті. До таких валют відносяться: долар США; австралійський, канадський, гонконгівський, сінгапурський долар; евро; фунт стерлінгів; швейцарський франк; датська, норвезька та чеська крона; польський злотий; японська єна; китайський юань; корейська вона, а також цінні метали.
- Інвестиція має бути офіційно зареєстрованою Міністерством економіки України згідно визначеного порядку.
- Внесена сума повинна бути саме інвестицією в економіку України, тобто має використовуватись для ведення тої чи іншої господарської діяльності, отримання державою прибутку чи інших соціально-економічних результатів.
- Інвестовані гроші повинні мати легальне походження.
Чи є придбання житла в Україні інвестицією, яка дає право на ПМЖ?
Іноземні громадяни, які бажають отримати посвідку на постійне проживання в Україні, можуть помилково вважати, що придбання житла на території України на суму від 100 тисяч доларів США дає право на набуття громадянства України.
Однак, це не так. Оскільки придбання житла – це вкладення грошей для власних потреб (проживання або здачі в оренду), яке не спрямоване на розвиток економіки держави, таке вкладення не буде вважатися інвестицією, а отже – не дасть права на громадянство.
Для того, щоб вкладення вважалося інвестицією, необхідно, щоб його наслідком був економічний розвиток країни. Для цього найкращим виходом буде відкриття компанії, яка буде давати прибуток своєму власнику, і в той же час – сприяти зростанню економіки Української держави.
Якщо ж особа, яка подає на ПМЖ на підставі інвестиції, все ж таки бажає придбати житло, чудовим виходом в такій ситуації буде купівля нерухомості за кошти компанії, яку іноземець відкриє в Україні. В такому випадку слід врахувати, що власником житла (будинку або квартири) офіційно буде вважатися фірма, за кошти якої було придбано житло. Однак, з часом можна буде переоформити житло на власне ім’я. До того часу варто оформити оренду придбаного житла у своєї ж фірми, для того, щоб до власника не виникали претензії.
Придбане за рахунок фірми житло ви можете використовувати, як вважаєте за потрібне – жити особисто або здавати в оренду іншим особам.
Нюанси, які слід врахувати при оформленні громадянства на підставі інвестиції
Якщо ви вирішили зробити інвестицію в економіку України з метою отримання громадянства і посвідки на постійне проживання в Україні, вам слід врахувати декілька факторів, які є досить важливими.
- Оформлення посвідки на постійне проживання в Україні може тривати до 1 року часу. Тому одразу після відкриття компанії і подання документів на отримання посвідки на ПМЖ, бажано оформити тимчасову посвідку на проживання. Найкраще – оформити дозвіл на працевлаштування в якості директора компанії. Це дасть право на тимчасове проживання в Україні строком до одного року.
- Якщо ви плануєте придбати житло за кошти компанії, варто зробити це якомога швидше, оскільки внесені кошти будуть переведені в українські гривні одразу після інвестування. Швидка купівля нерухомості допоможе вам захистити свої кошти від подальшої девальвації. Найкращим виходом стане купівля житла у фірми-забудовника, яка продає квартири за гривні. Іншим хорошим варіантом може стати купівля житла на етапі будівництва, оскільки в цьому випадку квартиру можна придбати на 25-30% дешевше.
- Якщо інвестиція в економіку України була зроблена лише з метою отримання громадянства України і посвідки на постійне проживання, а не з метою вести бізнес, то після отримання посвідки можна ліквідувати компанію. Після ліквідації фірми все її майно повертається її власнику, а отже, придбана за кошти компанії нерухомість може бути переоформлена на власне ім’я. Слід врахувати, що ліквідація компанії буде тривати близько 2-3 місяців. Ліквідацію фірми слід починати тільки після отримання посвідки на постійне проживання, інакше в одержанні такої посвідки може бути відмовлено.
Кроки, які слід здійснити для отримання посвідки на ПМЖ на підставі інвестиції
Отже, підсумовуючи, можна запропонувати наступний план дій для отримання громадянства України на підставі іноземної інвестиції:
- Відкриття і реєстрація власної фірми в Україні, найкраще – у формі ТзОВ. Себе рекомендується вказати Засновником компанії. Якщо ви плануєте купувати житло за рахунок фірми, найкраще вказати операції з нерухомістю серед видів діяльності фірми.
- Внесення статутного капіталу компанії, який має бути перерахований обов’язково з особистого рахунку особи – Засновника фірми. Сума інвестиції має бути не меншою, ніж 100 тисяч доларів США у конвертованій іноземній валюті.
- Реєстрація внесеної іноземної інвестиції у Міністерстві економіки України згідно визначеного порядку. Процедура реєстрації може зайняти до 2-х тижнів часу. При цьому здійснюється перевірка коштів податковою інспекцією Кошти реєструються у територіальному органі Міністерства економіки України.
- Отримання дозволу на працевлаштування в якості директора компанії, що дає право на тимчасове проживання в Україні строком до одного року. Отримання посвідки на тимчасове проживання необхідне, оскільки оформлення постійної посвідки може тривати від півроку до 1 року.
- Подання документів на одержання посвідки на постійне проживання в Україні на підставі іноземної інвестиції. Найважливішим документом для цього є довідка про реєстрацію інвестиції. Крім того, можуть знадобитися такі документи: довідки про відсутність судимості, місце проживання, медичні довідки.
Після здійснення цих кроків через півроку-рік ви станете повноправним громадянином України.
Подальші кроки
Якщо у ваші плани входило зробити інвестицію в економіку України лише з метою отримання громадянства, і надалі ви не плануєте займатися бізнесом в Україні, то після отримання посвідки на постійне проживання в Україні ви можете ліквідувати фірму.
Слід врахувати, що під час діяльності компанії мають сплачуватися податки. Загалом фірма повинна сплатити наступні податки:
- Податок на прибуток, отриманий в результаті діяльності фірми;
- Податок з прибутків фізичних осіб, задіяних у функціонуванні компанії;
- Єдиний соціальний внесок із заробітної плати директора фірми;
- Податок на придбану нерухомість в залежності від площі житла. Сума податку вираховується наступним чином: за кожен кв. метр площі, що перевищує 60 кв. м., слід сплатити від 1% до 2,7% від мінімальної заробітної плати.
При ліквідації фірми і передачі її майна учаснику, також сплачуються податки:
- Податок з доходів фізичної особи-учасника. Цей податок не сплачується у випадку, коли вартість переданого майна є меншою, ніж сума, внесена в статутний капітал фірми.
- Податок на прибуток для підприємства. Він також не сплачується, якщо вартість переданого майна є меншою, ніж внесена частка капіталу.
Імміграційні питання, які часто задають іноземці, що бажають отримати посвідку на постійне проживання на підставі інвестиції
– Чи є купівля нерухомості в Україні підставою для отримання ПМЖ на основі інвестиції?
Ні, насправді. Лише перерахунок коштів в розмірі 100 тис. доларів США на рахунок компанії у вигляді статутного капіталу іноземцем, який є засновником цієї компанії дає право на ПМЖ. І такі кошти повинні бути перераховані лише у вигляді коштів, інвестування у вигляді майна не вважається підставою для отримпння ПМЖ.
– Кошти, внесені як інвестиція блокуються чи оюмежуються в обігу?
Кошти, внесені засновником компанії як інвестиція можуть бути використані компанією без будь-яких обмежень, в тому числі, наприклад, для купівлі нерухомості.
– Яким способом можна внести 100 тисяч долларів США на рахунок компанії як інвестицію?
Кошти в еквіваленті не менше 100 000 долларів США можуть бути внесені 2 способами:
- готівкою через касу банку лише у випадку, якщо іноземець задекларував ці кошти на кордоні;
- банківським переказом з приватного рахунку інвестора (засновника) на рахунок компанії.
До кого звернутися за компетентною порадою?
Якщо ви бажаєте отримати посвідку на постійне проживання в Україні на підставі іноземної інвестиції, вам доведеться врахувати безліч нюансів. Оформлення посвідки найчастіше триває від півроку до року, і якщо за цей час будуть виявлені неточності і порушення порядку отримання громадянства, то у видачі посвідки може бути відмовлено.
Тому, щоб зробити всі кроки згідно Закону України, без порушень, і врахувати особливості саме вашого випадку, рекомендується звернутися до кваліфікованих юристів.
Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць і партнери» спеціалізується у наданні кваліфікованих консультації іноземцям, які проживають на території України. Ми пропонуємо цілий ряд послуг, пов’язаних з одержанням тимчасових та постійних посвідок на проживання, дозволів на працевлаштування, оформлення різних супутніх документів (медичних довідок, довідок про відсутність судимості, знання державної мови тощо).
При оформленні громадянства на підставі інвестиції ми надамо вам вичерпні консультації та допоможемо у наступних кроках:
- Створенні та реєстрації ТзОВ;
- Реєстрації іноземної інвестиції в Міністерстві економіки України;
- Отриманні дозволу на працевлаштування директора компанії та посвідки на тимчасове проживання;
- Поданні документів на одержання посвідки на постійне проживання в Україні на підставі іноземної інвестиції;
- Купівлі нерухомості та оформленні усіх необхідних документів, пов’язаних з її придбанням;
- Юридичному супроводі діяльності компанії;
- Ліквідації компанії (при бажанні) та поверненні вкладених в неї коштів.
Наші висококваліфіковані спеціалісти мають великий досвід у міграційному праві. Ми готові надати усі необхідну допомогу, а також проконсультувати вас з інших питань, що стосуються імміграції та працевлаштування в Україні.
Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць і партнери» стоїть на захисті ваших інтересів. Звертайтеся до нас – і будь-які питання, пов’язані з імміграцією в Україну, будуть вирішені у найкоротші строки. Ми допоможемо вам стати повноправним громадянином України!