Для початку варто зазначити, що Закон України «Про громадянство України» передбачає низку умов для претендентів на прийняття до українського громадянства, серед яких – володіння державною мовою. Іноземець повинен документально підтвердити свій рівень знань української мови.
Раніше таким документом була довідка про володіння державною мовою, яка видавалась навчальними закладами або ж відповідними місцевими органами виконавчої влади чи місцевого самоврядування (до прикладу, у Львові такі довідки можна було отримати після проходження співбесіди в Управлінні освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради). Однак, у зв’язку з прийняттям Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», відтепер іноземцям необхідно складати іспит на рівень володіння українською мовою для звернення за прийняттям до громадянства. Відповідно основний документ, що буде підтверджувати знання мови іноземця, є державний сертифікат про рівень володіння державною мовою.
З метою утвердження стандартів української мови, а також організації та проведення іспитів була створена спеціальна Національна комісія зі стандартів державної мови. Саме Комісія розробляє вимоги до рівнів володіння мовою, розробляє завдання і визначає процедуру проведення іспитів.
Як скласти іспит на володіння державною мовою?
Іспит на володіння українською мовою складається з усної та письмової частини, що проводяться з використанням комп’ютерної техніки. Процедура проведення іспиту для іноземців, що мають намір отримати українське громадянство, та для осіб, які повинні застосовувати українську мову при виконанні службових обов’язків, є однаковою та виглядає таким чином:
1) претендент повинен прибути до визначеного місця проведення іспиту;
2) наступний крок – реєстрація на офіційному веб-сайті Комісії через особистий електронний кабінет;
3) безпосереднє складання іспиту;
4) оцінювання результатів та прийняття рішення за підсумками іспиту.
Важливо зауважити, що сам іспит відбувається у формі анонімного тестування, а тому претенденту забороняється робити будь-які помітки, які б могли ідентифікувати конкретну особу. За загальним правилом, іспит для іноземців, що мають намір отримати українське громадянство, є платним. Попередньо розмір оплати за такий іспит становить 492 гривні.
Письмова частина іспиту складається з тестових завдань та написання тексту на наперед визначену тему. Передбачається, що тестові завдання перевіряються автоматично, а написаний текст перевіряє екзаменатор. Усну ж частину становить монолог претендента та його діалог з екзаменатором на певну тему. Складання усної частини іспиту відбувається з використанням засобів відеозв’язку та звукозапису.
Після оцінювання результатів іспиту, Комісія ухвалює рішення про надання або ненадання державного сертифікату. Результати іспиту повинні бути повідомлені претенденту у його електронному кабінеті не пізніше 15 календарних днів після складення іспиту. У разі успішного складення іспиту, іноземець отримує державний сертифікат, що діє безстроково.
Якщо з певних причин претендент не склав іспит, його можна пройти повторно безліч разів, але не частіше одного разу на чотири місяці. Також в іноземця є право оскаржити результати іспиту.
Вимога щодо підтвердження рівня володіння українською мовою не поширюється на:
- осіб, які мають визначні заслуги перед Україною (зокрема, які проходять військову службу у Збройних Силах України та нагороджені державною нагородою);
- осіб, прийняття яких до громадянства становить державний інтерес для України.
Проте такі іноземці мають обов’язок вивчити мову упродовж одного року з дня набуття громадянства.
Зауважуємо, що станом на травень 2021 року Комісія проводить апробацію завдань для проведення іспиту з української мови. Безпосереднє іспитування розпочнеться з 16 липня 2021 року відповідно до норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».