В останні роки в Україні відкривається велика кількість фірм і компаній, власниками яких є громадяни інших держав. Широкий ринок і невелика кількість конкурентів в певних галузях роблять Україну привабливою для відкриття власного бізнесу. Деякі закордонні компанії відкривають тут свої філії, які успішно працюють і приносять хороший прибуток власникам і працівникам.
Згідно Закону України, іноземні громадяни-нерезиденти мають право вести підприємницьку діяльність на території України. Однак, є певні нюанси правового характеру, що стосуються відкриття бізнесу та реєстрації іноземця підприємцем в Україні.
Особливості працевлаштування іноземців в Україні
Отже, громадянам інших держав, які планують започатковувати власний бізнес на території України, слід прийняти до уваги наступні особливості працевлаштування іноземців в Україні:
- Для відкриття фірми, компанії (ТОВ, ПП) іноземний громадянин повинен отримати індивідуальний ідентифікаційний номер платника податків. Цей номер є елементом Державного реєстру фізичних осіб України (ДРФО), і зберігається за платником податків протягом всього життя. Тільки за наявності ідентифікаційного номеру іноземець може бути здійснена реєстрація іноземця приватним підприємцем.
- Для того, щоб іноземний громадянин міг працювати в Україні офіційно, на законних підставах, він має отримати дозвіл на працевлаштування іноземців в Україні. Тільки після отримання дозволу на працевлаштування іноземець може бути офіційним директором своєї фірми.
- У випадку, коли іноземний громадянин одночасно є засновником ТОВ та його керівником, він не може подати документи на отримання дозволу на працевлаштування, оскільки такі документи можуть бути подані виключно від імені зареєстрованої юридичної особи. В цьому випадку керівником ТОВ може бути призначена особа, що є громадянином України. Такою особою на основі відповідних домовленостей може бути представник юридичної фірми. Керівника (директора) ТОВ можна змінити після реєстрації ТОВ, коли іноземець – власник бізнесу отримає офіційний дозвіл на працевлаштування. Тоді він може сам легально очолити свою компанію.
- Важливим нюансом відкриття іноземцем власного бізнесу в Україні є такий факт, що в разі, якщо статутний капітал фірми складе не менш ніж 100 000 USD в іноземних інвестиціях, власник фірми має підстави для отримання посвідки на постійне проживання в Україні.
Документи, які слід надати для реєстрації компанії іноземцем
Для того, щоб зареєструвати власну компанію в Україні, іноземний громадянин має надати певний набір документів. Ці документи дещо відрізняються у випадках, коли іноземець є фізичною особою, і коли він є юридичною особою.
При реєстрації іноземця фізичною особою-підприємцем слід надати наступні документи:
- копію паспорта власника ТОВ;
- копію картки з ідентифікаційним номером платника податків;
- перелік запланованих видів діяльності компанії;
- контактні дані іноземця – фізичної особи;
- нотаріальну довіреність на реєстрацію документів та підписання статуту для юридичної особи.
Іноземній юридичній особі необхідно надати наступні документи:
- копію паспорта і копію картки з ідентифікаційним номером платника податків директора ТОВ та головного бухгалтера;
- копію статуту юридичної особи-нерезидента (копія обов’язково має бути завірена нотаріально);
- копію документа про реєстрацію (копія теж має бути завірена нотаріально);
- копія документа, що засвідчує повноваження посадової особи (завірена нотаріально);
- нотаріальна довіреність на право підписання статутних документів і здійснення інших операцій по реєстрації компанії;
- документ, який засвідчує місцезнаходження юридичної особи.
Питання, які нам часто задають іноземці при реєстрації свого бізнесу в Україні:
1. На кого краще реєструвати іноземцю ТОВ в Україні, на себе як на фізичну особу чи на іноземну юридичну особу?
Вибір цього пункту впливає на вартість реєстрації та складність процедури. Адже, якщо підприємство реєструється іноземцем-фізичною особою, то достатньо іноземцю отримати ідентифікаційний код. Ящо ж реєструється юридична особа, засновником якої є інша іноземна юридична особа, то в такому випадку потрібен значно ширший перелік документів (свідоцтво чи витяг про реєстрацію іноземної юридичної особи, інколи якщо у витягу не вказано особи, що уповноважена на представництво, також потрібно довіреність), при цьому, всі ці документи повинні бути апостильовані або легалізовані додатково, якщо вони з країни, яка цього вимагає.
2. Чи потрібно іноземцю бути особисто присутнім при реєстрації бізнесу в Україні?
Необовязково, компанію також можна зареєструвати і по довіреності. Але для реєстрації потрібні інші речі – адреса реєстрації, директор. Без цього неможливо зареєструвати бізнес в Україні.
3. Чи є обмеження щодо того, щоб іноземцю бути засновником чи директором в Україні?
Іноземці можуть бути засновниками підприємств без обмежень. Директором можуть бути лише після отримання дозволу на працевлаштування.
4. Чи може підприємство, засноване іноземцем, бути на єдиному податку?
Тільки, якщо воно засноване іноземцем-фізичною особою. Якщо ж юридичною особою, то не може.
Допомога юристів для реєстрації бізнесу іноземцем
Важливим нюансом є необхідність перекладу всіх документів, що були видані іноземцю в іншій країні, на українську мову, а також їх апостилювання і легалізація у консула. Підпис перекладача також має бути нотаріально завірений.
Адвокатське Об’єднання «Бачинський та партнери» пропонує іноземним громадянам швидке і юридично грамотне оформлення всіх необхідних для реєстрації компанії (ТОВ, ПП) документів. Наші спеціалісти допоможуть з отриманням індивідуального ідентифікаційного номеру платника податків, наданням нотаріальної довіреності на реєстрацію документів та підписання статуту, нотаріальним завіренням копій документів. В разі необхідності, наш співробітник може бути призначений керівником ТОВ на час, що є необхідним для отримання дозволу на працевлаштування іноземним громадянином – засновником компанії.
Щоб реєстрація відбулася якнайшвидше і юридично грамотно – звертайтеся до висококваліфікованих спеціалістів Адвокатського Об’єднання «Бачинський та партнери»!